MENU

Bratři Řehůřkovi, naši oceloví muži

4. dubna 2017

Jan a Josef Řehůřkovi pracují na technickém úseku blanenské slévárny Ernst Leopold. Starší Jan je revizním technikem zdvihacích zařízení a má tak „pod palcem“ všechny jeřáby a další podobné stroje. O 12 let mladší Josef je mistr údržby a konstruktér. Oba bratry vedle rodinného pouta, do kterého patří ještě 3 sestry, a stejného zaměstnavatele spojuje také láska ke sportu. Především k takovému sportu, kde je potřeba uplatnit sílu svalů v kombinaci s výdrží a pevnou vůlí. Jan a Josef tak postupně opustili posilovnu a utkali se mezi sebou v nespočtu závodů, mezi nimiž nejvíce vyniká závod v dlouhém triatlonu „Železný muž“, populární půlmaraton Moravským krasem a loni poprvé i v závody ocelových mužů a žen, které jsou komplexní prověrkou fyzické zdatnosti účastníků.

Závody „Železný muž“, neboli „Ironman“, představují nejdelší a nejnáročnější formu triatlonu, na kterou si troufnou jen ti nejodolnější sportovci. Plavecká etapa má délku 3 800 metrů, cyklistická trať činí 180 kilometrů a v závěru atleti běží maratónský běh (42,2 km). Na Mistrovství České republiky v dlouhém triatlonu podal Josef vynikající výkon a obsadil 3. místo ve své kategorii.

Závody Ocelový muž se skládají z pěti disciplín: běhu (4,5 km), benchpressu (tlaku vleže) s činkou (70 kg), shybů na hrazdě, sed-lehů na čas (2 minuty) a cyklistické časovky (42 km). Bratři Řehůřkovi se loni zúčastnili tří závodů a nevedli si vůbec špatně: v soutěži jednotlivců se pohybovali okolo 5. či 6. místa. Když však spojili síly dohromady v týmu, dokázali se umístit na skvělém třetím místě. V letošním roce mají tendenci obsazovat nejlepší místa v soutěži.

V přípravě jim pomáhá jejich trenér Radek Martinek, který ve slévárně Ernst Leopold pracuje ve firmě jako kooperátor. Tato skvělá spolupráce předurčuje bratry k ještě lepším výsledkům. Firma se stala jedním ze sponzorů obou sportovců. Jan a Josef Řehůřkovi se už nyní pyšní vypracovanými těly, takovými, které jsme zvyklí vídávat třeba u antických soch, které byly v minulosti v mnoha případech předlohou pro umělecká díla, odlévaná v Blansku z nejrůznějších kovů. A byť nejsou Jan s Josefem třeba z bronzu či litiny, ale „jen“ z masa a kostí, pro nás jsou to jednou pro vždy zcela oficiálně „železní a oceloví muži“.

starší