MENU

Lavičky z blanenské litiny se po letech vrátí na karlovarské kolonády

9. května 2017

Blanenská slévárna Ernst Leopold na základě dobových fotografií vytvořila repliky původních městských laviček, které lemovaly karlovarské kolonády. Z iniciativy firmy se lavičky také vrátí na místo, kde již v 19. století sloužily lázeňským hostům i místním občanům.

Blanenská litina ke Karlovým Varům patří už téměř 136 let. Až do roku 1965 v dnešních Dvořákových sadech stál Blanenský pavilon jako součást dvouramenné kryté zdobené litinové kolonády, jejíž součástí byla i koncertní a restaurační hala. Ty byly smontovány z litinových dílů vyrobených z Blanenských železárnách v letech 1880 – 1881 karlovarským stavitelem Josefem Waldertem podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Slavnostní otevření komplexu proběhlo dne 5. června 1881 v rámci zahájení lázeňské sezóny.

Napadlo nás vrátit litinové lavičky tam, kde stávaly už před mnoha desítkami let,“ říká jednatel blanenské slévárny Ernst Leopold Zdeněk Tužička. „Byly totiž nejen funkční, ale především krásné a myslíme si proto, že by byla škoda, kdyby zůstaly jen součástí historických obrázků. Jde čistě o naši soukromou aktivitu – navíc ve víceméně symbolickém rozsahu -, nikoli o konkrétní zadání či objednávku města. Uvidíme, jak se náš nápad osvědčí a jaký o něj bude mít veřejnost zájem.

starší